2015. január 30., péntek

Terveink...

... vannak bőven erre az évre is, szerintem kitesznek simán két ötéves tervet, ha nem többet. De már lassan leírni sem merem, mert általában ha elhatározunk valamit, hogy az adott évben mit szeretnénk megcsinálni, talán a kezdésig eljutunk (vagy még addig sem) és teljesen máshoz fogunk. Így mindig kreálunk újakat illetve a már kigondoltakat tologatjuk magunk előtt. Ezt a tervet már egy hónapja írom, vagyis állandóan átírom mert mindig valami fontosabb jut eszünkbe. Azért megpróbáltam pontokba szedni, hátha így számunkra is átláthatóbb, nem is írtam bele mindent hanem csak az idei legfontosabbakat.
  1. Új asztalos műhely építése, hiányzó asztalos gépek beszerzése, ez az idei fő-fő-fő projekt. Jelenleg a garázsban van kialakítva a műhely ami egy nagy tákolmány, már így vettük. A deszkából épített falakon csak úgy süvít át a szél, télen meg lehet fagyni, a készülő bútorokat be kell hordani a lakásba mert egyszerűen nem szárad a ragasztó. Nyáron meg nagyon meleg. A tetején a pala kezd elrohadni. De a legnagyobb gond, hogy Zoli teljesen kinőtte, pedig még pár gép hiányzik is. A nullára le lesz elvileg dózerólva, és ugyanott de megnagyobbított területen beton alapra téglából lesz építve ablakokkal és új tetővel. Ez a terv :D
  2. A filagória befejezése (hiányzik a tető alatti padlás rész még), kerti bútorok elkészítése illetve a kemence és a sütő (arra is kellene ajtókat készíteni, hogy füstöléskor ne deszkákkal keljen a lyukakat elbarikádozni) befejezése.
  3. Kecskéknek egy kisebb rész leválasztása a kertből, hogy legyen egy kis kifutójuk. De ennek bombabiztosnak kell lennie, mert ha nyáron meglátják a kertbe a sok zöldet nehogy áttörjék nagy lelkesedésükbe.
  4. Kecskékhez fejőállás készítés. Elvileg már öt anyát fogunk fejni (ha isten is megsegít), egy ilyen állás csak megkönnyíti az ember dolgát.
  5. Ha lesz kifutója a kecskéknek akkor a fóliát át kell helyezni máshova, mert az akkor útban lesz.
  6. A lakásba, ha mást nem is de legalább a hálószobában a bútorokat el kellene készíteni, mert még mindig az ágyon kívül semmi sem lett megcsinálva.
  7. Rájönni, hogy hogyan tudjuk megakadályozni a fal penészedését a szépen megcsinált hálószobában. Mióta fel lett újítva a szoba és le lett cserélve műanyagra a nyílászáró azóta szépen vízesedik/penészedik a fal a legnagyobb bánatunkra. Én csak azt a millió munkát sajnálom amit Zoli erre a szobára áldozott :(
  8. Végre egyszer meg kellene tervezni, hogy a kertben mit és hova ültetünk, de szerintem ez idén sem fog megvalósulni.
  9. A filagória köré, illetve több kis ágyásba fűszerkertet szeretnék kialakítani. Természetesen majd ezeket a fűszereket folyamatosan kellene szedni, szárítani, lecsomagolni.
  10. Venni kell egy benzinmotoros permetezőt, mert azzal a karossal ami most van nekünk eléggé nehézkes végigpermetezni a kertet, főleg este mert általában hétköznap akkor járunk haza.
  11. Venni kell egy elektromos fűnyírót, mert én a benzinmotorosat nem tudom behúzni, így a fűnyírást le tudnám venni Zoli válláról.
  12. A malacokat folyamatosan kellene levágni, még van 10 db, illetve kapunk még kettőt (ahol Borsó bérben volt hancúrozni és ott is megvannak már a kicsik).
  13. A baromfi állományt is ritkítani kellene. Erre az évre csak egy keltetést tervezek géppel, Zoli nővére náluk a faluban szerez nekünk Brahma tojásokat (ahonnan lesz már én is voltam ott, gyönyörűek a baromfik), ha összejön akkor csak azokat szeretném kikeltetni.
  14. A nyulaknak kellene építeni egy különálló, több ketrecből álló házszerűséget, de hogy hova azt még nem tudjuk. De már nézegetek képeket a neten, hogy kb. hogyan kellene kinéznie.
  15. Be kellene fejezni a méhkaptárt is. A nagy része készen van, a keretek is megvannak, csak be kellene drótozni és a méhviasz lapokat beleerősíteni. Ha Zoli egyet meg fog mutatni nekem, hogy hogyan kell csinálni utána én már megcsinálom a többit. A méhviasz lapok is megvannak, azzal sincs gond.
  16. És minden más amit most nem írtunk le, de szerintem kb. háromszor ennyit fel tudnék sorolni :)
Nagy vonalakban ezek lennének a  legfontosabbak. Ezek mellett folyamatosan persze a sok kerti munka, elején ásás, ültetés, locsolás, gazolás, majd a termények betakarítása és természetesen a befőzés és egyéb tartósítás. Nem is tudom, ha a fentiek közül legalább a felét véghezvisszük akkor összetehetjük a két kezünket :) Na majd év végén erre visszatérünk, hogy mi valósult meg illetve mi mást csináltunk ami nem lett leírva.


2015. január 28., szerda

Töltött háromszögek


Már többször késztettem ilyen töltött háromszöget, jó mert lehet variálni a tölteléket, éppen mi érhető el otthon. Leginkább akkor szeretem elkészíteni mikor a spájz fel van töltve füstölt sonkával és kolbásszal vagy szalámival, mert ilyenkor egy picit túllőhetek a töltelék mennyiségén, vagyis egyáltalán nem sajnálok belőle ki semmi jót :) Az alapreceptet még régebben itt találtam, a tészta részén nem is változtattam semmit. Ebből az adagból sok lesz, ha másnapra is marad nem gond mert még akkor is puha.

Hozzávalók a tésztához:
  • 5 dkg élesztő
  • 5 dl tej
  • 1 evőkanál kristálycukor
  • 80 dkg liszt
  • 1 csapott evőkanál só
  • 2 dl olaj
A cukorral és 2 dl tejjel felfuttattam az élesztőt, majd minden hozzávalót a kenyérsütő gép üstjébe pakoltam (a többi tejjel együtt) és megdagasztottam a tésztát. Dagasztás után kelesztőtálba raktam és hagytam duplájára kelni, gyönyörű nagyra megkelt. A tésztát két felé vettem, mivel én sosem tudok egyformán elosztani semmit ezért azt szoktam csinálni, hogy lemérem az összes tészta súlyát és kimértem a két fél adagot. A két fél tésztával ugyanúgy kell majd eljárni.


Hozzávalók a töltelékhez (két tekercsbe összesen):
én nem írok mindenhez mennyiséget, mert nem minden tételnél mértem, csak daraboltam, az eredeti receptnél van pontos mennyiség megadva ha valakinek szüksége van rá
  • 4 evőkanál natúr sajtkrém + 2 evőkanál tejföl
  • 3 gerezd fokhagyma
  • só, bors, vegeta
  • sonka
  • szalámi
  • 2 fej lila hagyma
  • csemege kukorica - nekem saját eltevésű van, ebből két üveggel raktam bele
  • sajt - ebből nekem most kevés volt ezért raktam még hozzá főtt tojást
  • 6 db főtt tojás 
Hozzávalók a tetejére:
  • 2 evőkanál tejföl
  • 1 tojás sárgája
  • szezámmag
  • lenmag


A sajtkrémet a tejföllel, az összetört fokhagymával és a fűszerekkel simára kevertem. Lisztezett felületen az egyik tésztaadagot vékonyra nyújtottam, majd megkentem a krém felével. Ráhalmoztam a sonkát, a hagymát, a kukoricát, ráreszelt a sajtot és a tojást. A tészta felső 2-3 cm-re nem raktam tölteléket, ez fog a feltekert tészta aljára kerülni. Feltekertem és egy nagyon éles késsel háromszögekre vágtam. Sütőpapírral bélelt tepsire raktam a háromszögeket, tetejüket megkentem a tejföl és tojássárgája keverékével majd megszórtam a magokkal. 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütöttem. Nekem kellett ennyi idő mert nekem egy régi, sima gázsütőm van, de az eredeti recept 15-20 percet ír. Míg sült az első adag addig előkészítettem a másik adag tésztát, csak sonka helyett szalámival szórtam meg a tésztát. Nagyon kiadós, finom étel.







2015. január 27., kedd

A talált fenyő és a kecskék

A történet tavaly karácsonykor kezdődött, sikerült két fát is állítanunk karácsonyra. Na nem azért mert arra gyúrunk, hogy minél több fánk legyen. Történt, hogy az uramnak még karácsony napján be kellett mennie a városba autóval, én eközben feldíszítettem a szokásos kis műfenyőnket. Erre hív telefonon, hogy amikor az erdősor mellett ment, az út szélétől beljebb észrevett egy fenyőfát (az apukájára ütött, mozgó autóból mindent képesek kiszúrni), szépen be volt csomagolva hálóba. Mondtam neki, hogy ne hagyja ott szegényt, neki is keresünk valami díszt ha már kivágták. Így hazajött egy több mint két méter magas gyönyörűséggel. Mivel nem nagy a lakásunk és ha a kandallóban fűtünk nem hiszem, hogy a fa imádná ahogy ontja a meleget, így a ház előtti lépcsős teraszra állítottuk fel, így mindenki látja aki elmegy a ház előtt. Na így történt, hogy két karácsonyfánk lett, egy kinti és egy benti. 


Elvileg január 6-án le kellett volna szedni a fákat, de én nehezen szabadulok meg szép dolgoktól, mondanom sem kell, hogy még egy évben sem sikerült időben véghezvinni ezt a faleszedést. Így a mi fáink még további pár hetet álltak és csodálhattuk őket. A talált fenyő mert kint volt a szabadban nagyon jól érezte magát, egy szem tüske, még annyit sem hullajtott el. Közben az egyik facebook-os csoportban azt olvastam, hogy ne dobjuk/égessük el a fenyőfát mert a kecskék imádják. Először nagyon szkeptikusan álltam a dologhoz, de utána megnéztem pár videót és teljesen bezsongtam. Na nekem sem kellett több, gyors letörtem a fenyőről egy kisebb "falatkát" és elvittem a kecsóknak megmutatni. Volt nagy szagolás és Hercegnő azzal a lendülettel el is orozta tőlem a csemegét és begyűrte, majd kérdő tekintettel nézett rám, hogy hol a többi. Én meg mint egy tejbetök vigyorogtam ezerrel, nagyon tetszett. Így most hétvégén nehéz szívvel leszedtem a fákat és Zoli hátravitte a talált fenyőt és beállította a kecskéknek. Először csak szagolgatták de az első falat után elkezdődött a nagy habzsi-dőzsi :) Másnapra nemcsak a tűlevelek tűntek el a fáról hanem a kérgét is lerágták. Így a lecsupaszított fát feldaraboljuk és végső útján elégetjük.











Kedves Barátaink, Ismerőseink,
Olvasóink!

Idén karácsonykor, ha élőfenyőt állítasz és nem gyökeres a fenyő amit ki kell ültetni, akkor gondolj ránk és a kecskéinkre. Ha nincs szükségetek a fára leszedést követően és nem laksz messze tőlünk, szívesen érte megyünk és elhozzuk a mekegőknek. 
Hagy legyen nekik is karácsonyuk :)
Köszönjük! 


2015. január 26., hétfő

Sajtos roló


Én nagyon szeretem ezt a tömény, sajtos ízű sós finomságot, Zoli már kevésbé de azért simán megeszi, nem kell nagyon nógatni :) Emlékszem kiskoromban egy esküvőn volt ilyen, azon az estén nem voltam hajlandó mást enni csak a sajtrolót. Hát igen, régi ez a szerelem nálam. Általában leveles tésztából készítik, de nekem most nem volt itthon, így próbáltam keresni a neten egy roló receptet amihez a tésztát is gyúrták. Találtam is itt egy egyszerűt, mivel ezt nem kell többször hajtogatni, nem fog egész nap tartani a készítése ezért ezt próbáltam ki.

Hozzávalók a tésztához: nekem ebből az adagból 36 db lett

  • 30 dkg liszt
  • 8 dkg olvasztott vaj
  • 1 csipet só
  • 1 tojás
  • 2 dl tejföl
A hozzávalókat a kenyérsütőgép üstjébe adagoltam és megdagasztottam a tésztát. Egy nagyon jó tapintású tésztát kaptam, leginkább nekem a rétestésztára hasonlított fogásra. Fóliába tekertem és egy órára a hűtőbe raktam pihenni. Pihentetés után lisztezett felületen kb. 2 mm vastagságúra nyújtottam a tésztát és 2 cm széles csíkokra felvágtam. A formákra (a formáimról lentebb olvashatsz) kis átfedéssel rátekertem a tésztát, sütőpapíros tepsire raktam őket, tojás sárgájával lekentem és forró sütőben pirosra sütöttem. Még melegen lecsúsztattam a formákról a tésztákat.



Hozzávalók a krémhez:
  • 12 dkg margarin
  • 3 púpos evőkanál liszt
  • 4-5 dl tej
  • 15 dkg reszelt sajt (nekem most itthon trappista sajt volt)
  • 15 dkg natúr sajtkrém (tömlős sajt is lehet)
  • fehér bors 
  • szerecsendió
  • kihabosításhoz 10 dkg szoba-hőmérsékletű margarin
  • díszítéshez 5 dkg füstölt kecskesajt (még ennyi volt nekem, de más sajt is lehet)
A krémhez egy lábasban a margarint felolvasztottam, rászórtam a lisztet és zsemleszínűre pirítottam. Majd folyamatos kevergetés mellett több fokozatban öntöttem hozzá a tejet, nehogy túlhígítsam. Amikor kellő sűrűségű lett (olyasmi amit már a rolóba tudnánk tölteni) hozzáadtam a reszelt sajtot és a natúr sajtkrémet és beleolvasztottam a masszába. Sóztam, borsoztam és egy kis csipet szerecsendiót is tettem hozzá. Fűszerezés közben folyamatosan kóstolgattam és hiányérzetemnek megfelelően pótoltam a fűszereket. Mikor megfelelőnek ítéltem az ízét félre raktam hűlni a krémet. A kihűlt krémet már így is bele lehet tölteni a rolókba, de én gondoltam egyet és robotgéppel habosítottam még rajta és közben 10 dkg-nyi margarint belekavartam még.


Az elkészült krémet habzsákba pakoltam és a rolókat egyesével megtöltöttem, majd a végeiket reszelt sajtba nyomkodtam. A krémem éppen elég lett a kisült rolókhoz. Ekkor is lehet fogyasztani, de én a tányérra rakott kész rolókat beraktam a hűtőbe fél napra. A rolók ekkor még kemények voltak de az állás során a krém átpuhította.  Igaz nem olyan mint a leveles tésztából készített, nem lett a tészta olyan réteges, de szerintem ez is nagyon finom lett, egy biztos hamar elfogyott :D


A formáimról:


Nekem nincs bolti roló formám, mert anno elég drágának tartottam, és minimum egy tepsire való mennyiség az kb. 24 db, ha meg ennél több rolót készítünk akkor meg nem árt ha van még egy garnitúra, hogy míg sül az első adag addig tudjuk tekerni a következőt. Így a csináld magad vonalat követve sufnituningoltunk :) Barkács áruházakban lehet kapni 18-20 mm átmérőjű, és ha jól emlékszem kb. 1 méter hosszú rudakat (sokféle méret van ezen kívül), de lehet ennél hosszabb volt, már nem emlékszem. Ezt átlagosan 10 cm hosszúságra feldaraboltuk (nem mind sikerült egyformára, van közte 8,5 cm-es is, de szerintem ez már a vége lehetett. Megcsiszoltam a végeket majd egyesével alufóliába csomagoltam úgy, hogy a végei se látszódjanak ki. Sütéskor nem kell semmivel sem lekenni, simán le tudom csúsztatni róla a kész rolókat.

2015. január 21., szerda

Magoztunk

 
Úgy látszik mi már nem bírjuk ki, hogy januárban ne ültessünk el valamit, ugyan ez volt tavaly is. Még év végén vettünk egy kertészeti áruházban három tálcát amibe elég sok mag ültethető el. Éppen elférnek az egyetlen ablakban ami nincs telepakolva virágokkal. Vettünk egy zsák virágföldet is és felesbe összekeverve a kertben lévő földdel, átrostáltuk és ezzel pakoltuk tele a kis csészéket. Előtte készíteni kellett egy távtartót így a párkány meg lett hosszabbítva, kényelmesen elférnek a tálcák, nem billegnek, nem fogjuk leverni. Ültetés előtt pár nappal került be a lakásba, így volt ideje a benti hőmérséklethez akklimatizálódnia a földnek.


Végül is csak párféle paprika magot dugdostunk el és három sornyi retekmagot. A paprikák közt van olyan amit a boltban vettünk és van olyan is aminek a magát mi szedtük meg tavaly. Már alig várom, hogy beleharaphassak az első retekbe és újhagymába, isteni finom tud lenni :D Ültetés után a tálcába vizet öntöttünk és a földet nedves kendővel takartok be, ezt állandóan figyelem nehogy kiszáradjon. Illetve leskelődök alá, mert ha elkezd kibújni a növény akkor leszedjük róla, hogy ne gátolja a növésben.





2015. január 14., szerda

Kemence építése képekben


Az elhatározástól az elkezdésig minimum két év telt el, az elkezdéstől a jelenlegi állapotig pedig legalább fél év. Látszik, hogy nem kapkodjuk el a dolgokat :) A sütő 2012 nyarán lett kész, azóta terveztük, hogy készítünk egy kemencét illetve a kiülős résszel együtt tető alá kerül minden. Tavaly év elején Zoli hirtelen felindultságból a tető oszlopainak a lábát kiöntötte betonból. Na itt pihentettük a projektet úgy fél évre mikor is nyár közepén Géza bácsi megérkezett és elkészítették a kemence beton alapját. Ittléte alatt még annyi ideje volt, hogy kb. 5 sort felrakott téglából. Ő elment, projekt megint pihent pár hetet, mikor is Zolinak akadt egy nap szabadideje és elkezdte tovább rakni. Úgy belelendült, hogy már csak azt vettem észre, hogy már búbja is van, téglával fel lett rakva a hátfal és a kemencének elkezdett nőni a kéménye. Na ekkor váltott és elkezdte a tető tartó gerendáinak a gyalulását és helyükre rakását. Mivel egyedül csinálta így eléggé lassan haladt. Eljött az ősz, Géza bácsi újra megérkezett. Na mikor meglátta a kéményt kiadta a bontási utasítást. Mikor Zoli a kéményhez ért előtte telefonon egyeztettek kémény ügyileg és szépen elbeszéltek egymás mellett, Géza bácsi szerint keskeny lett, nem lesz jó húzatja. Így gyors bontás majd megfelelő méretben újra kéményrakás következett és a belső tűztér bevakolása, közben Zoli készítette a tető vázszerkezetét. Majd megtörtént az első begyújtás a kemencébe. Mivel még nem volt ajtaja ezért egy lemezzel torlaszoltuk el a nyílást és a füst csak úgy hasított ki a kéményen. Többször begyújtottak, próbálták kiszárítani a külső oldalán már jó nagy foltokban fakult ki, de elkezdett esni az eső, a tető még nem volt kész felette így a külső vakolaton több helyen megrepedezett. Annyira nem estünk kétségbe, majd tavasszal újravakoljuk amikor már jobb idő lesz. Géza bácsi elment, a tél megérkezett. Decemberben karácsony előtti vasárnap rendeztük meg kis portánkon a második sütikommandót (közös sütögetős barátokkal) amikor is malacsütést is terveztünk a kemencébe. Így Zoli előtte lévő este megcsinálta az ajtókat, szerintem nagyon szépre sikeredett és a sütés is nagyon jó lett. Karácsony után elmentünk haza Zoliékhoz majd Géza bácsival együtt tértünk vissza, év végén több mint egy hetet töltött nálunk. Mivel a kemencével egyenlőre nem volt mit csinálni így tudott Zolinak segíteni a tetőépítésben. Így ketten nagyon sokat haladtak, a szilveszteri disznóvágásra már a cserepek is fel voltak rakva. Mire indult vissza addigra az ereszcsatornákat is meghegesztette és a helyükre lettek rakva, de ez már ez évre sikeredett.
Egyenlőre itt járunk. Még pár dolog azért hátra van. A kémény tetejéről hiányzik még a beton szegély, a tetővel való találkozásnál a bádog lemez, a tető gerincére nem volt elég kupás cserepünk. Illetve a sütőnél ahol a kiülő rész lesz, ott a tető alatt lesz egy álmennyezet, kialakítunk egy kisebb padlásteret ahova sok mindent el fogunk tudni pakolni, pl. a nagyobb fazekakat és a szőlőprést. Kell készíteni asztalt székekkel, mert ami ott volt az már annyira megette az idő, hogy tűzre került. Szeretnék majd a tetőre egy szélkakast és a kemence elejére egy szép kolomp, hogy ha majd elkészül benne az étel akkor megszólaltatjuk :D

Alap betonozása

Az első öt sor

A sütőtér aljának elkészülte után következett a búb

Pózoltak a kiskutyák a kemencében :D

Az első kéményvariáció ami végül el lett bontva

Kezdődik a tető szerkezetének az építése

Itt már az új kémény készül

Az első begyújtás

Az elkészült ajtó már felrakva

Készül a tető

Itt már segítség is van

Itt még nem látszik de már az ereszcsatornák is fel vannak rakva

Az idei első hó leesett mikor az ereszcsatornák is felkerültek



2015. január 7., szerda

Szilveszteri disznóvágás

Jázmin, Margaréta és Pipacs

Hát eljött ez a nap is és ez a három cuculány nincs többi. Sok szép kis malaccal megajándékoztak minket, de hát azért lettek tartva, hogy ha egyszer elérik a vágósúlyukat akkor majd minket fognak jóllakatni. Míg éltek igyekeztünk nekik minden jót megadni, nagyokat rohangáltak a kertben, sok finom kosztot kaptak és rengeteg simogatást.
Elég sok disznóvágáson részt vettünk már, főleg Zoliéknál otthon, volt amikor nekünk vágtunk disznót. De ez az első eset, hogy a mi kis portánkon zajlik ez. Kisebb malacot már kétszer is vágtunk, de ilyen nagy volumenű munka még most volt először. Mivel a terv három malac levágása volt, így hívtunk segítséget. Eleve itt volt Géza bácsi, de jött még Tamás barátunk a párjával, Biával. Zöld hajnalban keltünk, kint a sütőben és üstházban tűzet raktunk és felraktunk vizet főzni kézmosás és perzselést követő malactisztítás végett. A filagória alá asztalt állítottunk, elmostuk a ládákat és a vödröket és a perzselőt is összeállítottuk. Szerintem sikerült a leghidegebb napot kifognunk, csípett rendesen a hideg. A fiúk dolga volt a disznók levágása, feldolgozása, addig mi lányok elkészítettük a hagymás vért, forraltunk nekik jó sok bort, hogy tudjanak átmelegedni, közben sütöttünk nekik egy kis hájas süteményt és segítettünk mindenben amit mondtak. Nagyon sok munka volt ezzel a három malaccal, egy nap alatt nem is végeztünk vele. A húsokat feldarabolva, kizacskózva sikerült a fagyasztóba bepakolni, a füstölésre szánt húsokat, szalonnákat lesóztuk, a hurkát megtöltöttük és ezzel vége is volt az első napnak. Annyira fáradtak voltunk, hogy az éjfélt simán átaludtuk, így elmaradt az éjféli koccintás, de reggel bepótoltuk :) Másnap megfőztük a hurkát, megtöltöttük a kolbászt (csak pár szálat mert elfogyott a bél természetesen) és a szalámikat, ledaráltuk a hájat és elkezdtük kisütni a tepertőt amiből egy adaggal a következő napra is jutott. Nem sikerült vennünk kisebb üstöt a piacon, minekünk elég lenne egy 50 literes, de csak 75 literest vagy annál nagyobbat lehetett kapni, így egy nagy fazékban sütöttük a tepertőt három menetben. Mostanra a szalámik megfüstölődtek, jelenleg oldalas és karaj van füstölés alatt, hétvégén pedig jönnek a szalonnák és a sonkának valók. Rengeteg húsunk, szalonnánk és egyéb finomságunk lett általuk, köszönjük nekik!










Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...