2016. december 31., szombat
2016. december 25., vasárnap
2016. november 30., szerda
Adventi koszorú, ami nem koszorú
Így szembesülve a ténnyel, hogy advent első vasárnapja van, egy kis fejtörést okozott, hogy milyen koszorúnk legyen. Azt eldöntöttem, hogy abból kell gazdálkodnom ami itthon fellelhető. Feltúrtam az összes szekrényt mindenféle porpurikat találva, leszedtem az összes fenyődíszt, begyűjtöttem a lakásban fellelhető összes gyertyát. Koszorú készítéshez már nem álltam neki így Zolit megkértem, hogy készítsen nekem egy hosszúkás tárolót az alapnak. Végül is ez sült ki belőle :)
Ha van kedvetek mutassátok meg, hogy milyen a tiétek a blog facebook oldalán :)
Áldott adventi ünnepeket kívánok Nektek!
2016. november 29., kedd
Rostos gyümölcslé
Tavalyról rengeteg befőttünk megmaradt (akkor nagyon bele lendültem a befőtt készítésbe mert sok gyümölcs termett), idén csak nektarinból akartam elrakni mert az majdhogynem az összes elfogyott. Na de akkor mi legyen ennyi gyümölccsel, minden nem mehet cefrébe, mondjuk az ember annak örült volna a legjobban :) Így neki kezdtem rostos leveket készíteni. Nincs hozzá konkrét recept sem mert ez tényleg a gyümölcstől és a saját ízlésünktől függ.
A jól megtisztított és feldarabolt gyümölcsöt felrakjuk egy fazékba főzni annyi vízzel ami ellepi és jól szétfőzzük. Alma és körte esetében érdemes ilyenkor egy kis citromsavat beletenni, hogy ne barnuljanak be, megmaradjon a színük (na én természetesen főzés után tettem hozzá, akkor már szépen bebarnult :) ). Mikor szétfőtt botmixerrel egyneműsítettem. Ilyenkor lehet a sűrűségét szabályozni, ha túl sűrűnek tartjuk akkor vízzel hígítható. Illetve aki édesebben szereti ekkor cukrot is lehet beletenni, vagy édesítőszert, ha valakinek a savanykásabb íz hiányzik akkor egy kis citromsavat is tehet bele. Az a lényeg, hogy mindenki saját ízlése szerint fűszerezheti az ivólevet. Van olyan is aki a natúr ízeket szereti, az nem rak bele semmit. Ha hígítottuk és fűszereztük a levet akkor újra felfőzzük. Sterilizált üvegekbe öntjük a levet és lezárjuk. Én befőzőautomatában dunsztoltam a leveket 90 fokon 30 percig. Ha nincs automata akkor a levet forrón kell tenni az üvegekbe és lezárás után fejre állítani, hogy a hő jól ráhúzza a kupakot, majd száraz dunsztba tenni, ha kihűlt akkor mehet a polcra. Mivel nincs benne egyáltalán tartósítószer nagyon ügyelni kell az üvegek tisztaságára, illetve ha szárazon dunsztoljuk akkor olyan üvegekbe raknám aminek olyan a teteje mint a befőttes üvegeké (pl. a régi Kubus üvegek), de nyugodtan lehet befőttes üvegbe is tenni. Ha valaki mégsem bízik benne és tenne bele tartósítószert akkor annak a csomagjára rá van írva, hogy mennyi folyadékhoz mennyit kell használni.
Pár fortély:
- alma és körte esetében már főzéskor érdemes egy kis citromsavat beletenni, hogy megtartsa a színét
- a szőlőt nem egyneműsítettem hanem átpasszíroztam a paradicsompasszírozón így a magja és a héja fent maradt a paszírozóban
- Kubu esetében együtt főztem az almát és a körtét, illetve külön a sárgarépát, botmixerezés után öntöttem össze a két levet majd ízesítettem
Alma és sárgabarack |
Sárgabarack |
Szilva |
Nektarin |
Szőlő |
Kubu (alma, körte és sárgarépa vegyesen) |
ui: még egy fortély :) Az italos üvegek a helyi talponállóból valóak, bevittem egy almás ládát és megkértem őket, hogy ha olyan üveg fogy ki ami nem visszaváltós és még kupakja is van azt gyűjtsék már össze nekem. A paradicsomlevet és a meggyszörpöt is ilyen üvegekbe szoktam rakni :)
2016. november 26., szombat
Erős Pista házilag
Én nem nagyon szeretem a csípőset, de a gazda igen. Így elég sok csípős paprikát szoktunk ültetni. Így volt ez idén is. Már három öt literes üveggel raktam el ecetesen mikor az egyik befőzőautomatás csoportban olvastam ezt a receptet. Gondoltam kipróbálom, lesz ami lesz. Mondanom se kell, hogy nagyon bejött, olyannyira, hogy mostanában mikor eszem valami főtt kaját és amihez illik mindig belekavarok egy teás kanállal, nem ehetetlenül csípős. Végül idén három adaggal főztem meg.
Az eredeti recept Vasas Ildikó által:
- 15db kos szarvú erős
- 15db piros cseresznye paprika
- 10db piros fűszer paprika
- 5db édes húsos pirospaprika
- 15 dkg só
- 1l víz
- 10dkg cukor (eritrit)
- 1 evőkanál almaecet (elhagyható)
- 20 csapott teáskanál Horváth Rozi zselatin/nálam marhazselatin
Mivel én olyan paprikát használtam ami a kertünkben termett így azért az összetétel nem olyan mint a receptben. Nekem zöld, sárga és piros színű erős paprikáim voltak melyeket pár piros kápia paprikával pótoltam ki, hogy minél pirosabb színe legyen a paprikakrémnek. A feldarabolt paprikám összmennyisége 1,4 kg lett. Még annyit változtattam a recepthez képest, hogy én az összesen megadott vízben főztem meg a paprikát. Illetve én automatázva tartósítottam.
A harmadik adagom már mustárszínűre sikeredett. A legtöbb paprika ami belekerült az zöld és sárga színű volt, pirosat már csak elvétve találtam a kertben. Szerintem az ízén nem ront semmit sem, hogy sárgás lett a színe, ételbe kavarva meg észre sem vehető :) Mondjuk azért az abált szalonnán feltűnő lenne :)
2016. július 13., szerda
Panírozott cukkini fagyasztása
Ilyenkor nyáron mikor ennyi cukkini, patisszon terem a kertben állandóan terítéken van, akár rántva, töltve, rakottan vagy sorolhatnánk tovább. De azért télen is jó olykor-olykor egy kis rántott cukkinit enni egy könnyű főzelékkel akár. De az sem utolsó szempont, hogy már panírozva van a zöldség és csak sütni kelljen. Nyáron sok vele a munka, de mondjuk a nappalok is hosszabbak, de télen időt spórolunk vele. Én úgy vagyok vele ilyenkor, hogy ha már úgyis panírozok cukkinit vacsorára akkor már eggyel vagy kettővel több termést darabolok fel (hangulat és kedv függő nálam) és azt elrakom a fagyasztóba.
Tulajdonképpen úgy készítem elő mintha akkor rántanám ki a cukkiniket. A jól megmosott cukkinit felkarikázom (ha még zsenge a héja én rajta szoktam hagyni, de ha már keményebb akkor inkább megpucolom), besózom mindkét oldalát és egy szűrőbe rakom, hogy levet eresszen. Jó fél óra elteltével papírtörlővel a cukkini karikák felületéről a nedvességet felitatom és hagyományos módon bepanírozom, vagyis liszt, tojás és zsemlemorzsa. Egy tálcán vagy nagyobb tálon egymás mellé pakolom a szeleteket, ha több sor van akkor a sorok közé sütőpapírt teszek és így rakom be a fagyasztóba. Az első sor alá is rakható sütőpapír, arról könnyebb leszedni a már megfagyott szeleteket, de raktam már el úgy is, hogy nem volt papír a tálcán, ekkor egy késsel óvatosan lepattintottam róla.
Mikor kopogósra fagytak a szeletek akkor leszedem a tálcáról és egy zacskóban gyűjtöm össze. Télen csak kivesszük a fagyasztóból és forró zsírban vagy olajban kiolvasztás nélkül sütjük. Én több zacskónyi adagot szoktam így elrakni, képes vagyok egy egész rekeszt megtölteni vele, nagyon szeretjük :) Patisszonnal ugyanígy járunk el.
2016. július 11., hétfő
Uborka dömping
Nem panaszkodhatom, idén elég szépen terem az uborkánk. Egy kis spájzpakolást követően tavalyról leltem 8 nagy üvegnyi kovászos uborkát, így nem vagyok kétségbe esve, hogy nem lesz télire, bátrabban próbálok ki újabb recepteket. Idén már készült kovászos uborka azonnali felhasználásra, ecetes uborka de ekkor még nagyobb darabokból illetve utoljára uborka salátának raktam el hét üveggel.
Az utoljára leszedett adagot három felé szortíroztam, a közepes és ducibb darabokból újabb két nagy üveggel készítettem elő kovászos uborkának (hát igen, látszik, hogy mi a favorit nálunk) és jelenleg kint a kertben érlelődnek a napon. A kisebb és vékonyabb darabokból megint ecetes uborka készült, idén már másodjára. Az az igazság, hogy ez a recept még első próbálkozás, igazi édesebb ecetes uborka után keresgéltem a neten és ez a recept tetszett meg a legjobban. Így egyenlőre csak az elkészítésről tudok írni, az állagról és az ízéről csak később, majd az első kóstolók után tudok referálni. A harmadik adag nagyobb uborkákat pedig hidegen raktam el mindenféle hőkezelés nélkül. Ezt már régebben ki szerettem volna próbálni, erre a receptre esett a választásom, végül is 4 üveggel lett, próbának jó lesz. Főleg azért is kíváncsi leszek, hogy mennyire lesz tartós, mert olyan nagyok voltak az uborkák, hogy inkább vastagabb karikára szeletelve kerültek az üvegekbe. Így ezek tartósságáról is csak később fogok tudni referálni.
Ecetes uborka télire
Hozzávalók:
- apróbb uborka (nem mértem meg, illetve nekem sem azok a kifejezetten apró uborkáim voltak, inkább hosszabbak és vékonyabbak)
- fűszerek: kapor, mustármag, koriander mag, szemes bors, fűszerkömény, babérlevél (de még lehet más is, lásd az eredeti leírást)
- 2,5 liter víz
- 1 liter 10% ecet (én 0,5 liter 20%-osat használtam)
- 4 ek só
- 1 kg cukor
A felöntőlé erre a két üvegre sok volt, jó az egyharmada megmaradt.
Uborka savanyítása hidegen
Hozzávalók:
- uborka (nekem most szeletelve)
- fűszerek: kapor, mustármag, koriander mag, szemes bors, fűszerkömény, babérlevél (de még lehet más is, lásd az eredeti leírást)
- 2 ek cukor
- 1 csapott ek só
- 30 ml 20%-os ecet
- fél mokkáskanál borkén (egy pici hideg vízben előtte felkevertem és úgy adtam hozzá)
- víz a felöntéshez
Izgalmas :)
2016. július 6., szerda
Uborkasaláta télire
Elég jól terem az uborkánk de nem szedjük állandóan. Így mikor odajut a dolog akkor szép nagy tenyérnyi nagyságú termést sikerül leszednünk. Általában az ilyen nagyokat kovászosnak szoktam elrakni, de pont ekkor romlott el az idő is és a spájz pakolása közben legalább 8 nagy üveg kovászos uborkát leltem. Így újragondoltam a dolgot és simán elraktam uborkasalátának, vagy ha valaki pikánsabbat szeretne akkor svéd uborkasalátát is készíthet hagyma hozzáadásával, de mivel most nekem nem volt hagymám ezért döntöttem a sima uborkasaláta mellett.
Hozzávalók:
- uborka legyalulva
- gyalult uborka kilójaként 1-1,5 evőkanál só
- gyalult uborka kilójaként 1 dl 10%-os ecet
- gyalult uborka kilójaként 100g cukor
- nátrium benzoát (kilónként fél teáskanál egy pici meleg vízben feloldva és így adva hozzá a többihez)
- fűszerek ízlés szerint (csípős paprika, kapor, csombor, torma, szemes bors, babérlevél, mustármag stb.)