2013. július 31., szerda

Paradicsomos-cukkini párna


Ez az idei nyár abszolút kedvence számomra. Mikor megláttam a receptet a Kifőztük magazin 2013. júliusi számában, tudtam, hogy el vagyok veszve, olyan ínycsiklandó volt mellette a fotó. Természetesen egy kicsit alakítanom kellett a recepten, mert sem füstölt szalonna, sem kék sajt nem volt itthon, de szerintem a végeredmény így is magáért beszélt.

Hozzávalók (6 darabhoz):
  • 50 dkg leveles tészta (nekem fagyasztott volt)
  • 2 kicsi vagy 1 nagyobb zsenge cukkini
  • 10-15 dkg füstölt szalonna (nekem most csak fehér sós szalonna volt itthon)
  • 20 dkg mozzarella sajt
  • 4-5 paradicsom
  • 1 fej lila hagyma (ezt már én raktam hozzá, imádom)
  • zöld fűszerek (bazsalikom, rozmaring, kakukkfű, petrezselyem tárkony - ezeket szedtem a kertben)
  • bors
  • olívaolaj
Először is kimentem a kertbe és szedtem cukkinit, paradicsomot, illetve a zöld fűszereket. Majd mindent felszeleteltem, a cukkinit, paradicsomot, hagymát és a sajtot karikára, a szalonnát meg vékony kockákra, a zöld fűszereket pedig összeaprítottam.




A sütőt előmelegítettem 200 fokra.
A kiolvadt leveles tésztát kinyújtottam és 10x20 cm-es téglalapokra vágtam. A tepsit beborítottam sütőpapírral és ráfektettem három téglalapot. Majd a széleket 1-1,5 cm szélességben bemetszettem óvatosan, nehogy átvágjam a tésztát. Mindegyiket kiraktam szalonnával és hagymával, majd a tetejére lapoltan rápakoltam a cukkinit, paradicsomot és a sajtot felváltva. Mikor teljesen beterítettem a tésztát meglocsoltam olíva olajjal, sóztam, borsoztam és rászórtam az összevágott zöld fűszer keveréket.




Az előmelegített sütőben 30-35 perc alatt készre sütöttem. Nekem elég régi sütőm van, az eredeti recept 20-25 percet ajánl, érdemes nézni közben, nehogy megégjen a tészta. A hat darabot két menetben készítettem el. Még melegen megkóstolva isteni finom volt, de ettünk belőle hidegen is. Egyszerűen imádni való. Azóta készítettem úgy is, hogy kolbász karikákat is tettünk a cukkini alá (természetesen Zoli kérésére).










2013. július 30., kedd

Laskatök üvegbe zárva


A zöldbab után elérkezett gyalult tök ideje is, hogy fagyasztó helyett (még mindig helyhiánnyal küszködök) üvegbe landoljon. Elég nehéz volt bármit is találnom a neten ezzel kapcsolatban, ami volt az nekem egy kicsit túl volt bonyolítva. Én az egyszerűbb dolgok híve vagyok. Így megint felhívtam Zoli nővérét és természetesen ilyet is rakott már el. A recept csak annyi volt, hogy a gyalult tököt forgassam össze sóval, borkősavval, és ízlés szerinti ecettel. Borkősavam nem volt (és szerintem még nem is vettem sosem), helyette citromsavat használtam (gondolom leginkább a színmegtartás miatt kellhet bele, de ezt még nyomozom), az ecetet pedig kihagytam, mert nem akartam, hogy nagyon ecetes legyen (mi nem szoktuk sem a levest, sem a főzeléket ecetezni).


Hozzávalók:
  • gyalult tök
  • gyalult tök kilójaként 1 evőkanál só
  • gyalult tök kilójaként 1 késhegynyi citromsav (vagy borkősav)
  • nátrium benzoát (kilónként fél teáskanál)
  • (ízlés szerinti ecet amit én most kihagytam) 
A tököt nagyobb darabokra vágtam, kiszedtem  belsejét és megpucoltam. Majd mikor mindegyikkel ezt végigcsináltam jöhetett a gyalulás. Jó kis adag lett belőle, összesen hat kiló volt a gyalult tök. Ezt egy nagy fazékba raktam, majd jól összeforgattam a sóval és a citromsavval. A biztonság kedvéért én tettem hozzá tartósító szert is, ezt egy pici meleg vízben feloldottam és úgy raktam a tökhöz. A fazekat lezártam és beraktam a spájzba (bármilyen hűvös hely megteszi) egy napra, hogy levet eresszen. Azért többször megforgattam míg állt.



Másnap jól kimosott üvegekbe szép lazán belepakoltam a tököt és felöntöttem a saját levével. Mielőtt lezártam az üvegeket tettem rá fóliát is majd bepakoltam a spájzba a polcra. Az első adag kb. másfél hete készült el, szép fehér az üvegben, még nem látom, hogy probléma lenne vele. Majd ha kibontottam az első üveggel leírom a tapasztalataimat.



2013. július 26., péntek

Svéd uborka csalamádé


Már említettem, hogy elég jól termett az uborkánk. Eddig! Úgy nézz ki, hogy kipusztult szegényke. Elég ramaty kinézete van, azért még próbálgatom locsolni, hátha. De nem esünk kétségbe, mert a később ültetett palánták már hozzák a virágokat.
Ezt a savanyúság receptet is Violától (Zoli nővére) ismerem, már többször meg is csináltam. Elég könnyű elkészíteni (szerintem) és ízre sem utolsó.

Hozzávalók:
  • 4 kg uborka
  • 1 kg hagyma (csináltam már vörössel és lilával is, szerintem mindkettő nagyon finom)
  • 1 jó marék só (sima, nem jódozott - én befőzésekkor ha sót kell használni mindig csak simát használok)
  • 8 dl cukor
  • 7 dl 10%-os ecet (vagy 3,5 dl 20%-os)
  • 1 csomag mustármag
  • pár szem fekete bors (15-20 szem, ahogy sikerül)
  • 1 kávéskanál borkén
  • 1 csapott evőkanál nátrium benzoát (egy pici meleg vízben feloldva és így adva hozzá a többihez)
Az uborkát jól megmosom és dörzsis szivaccsal megszabadítom a kis tüskéitől. A hagymát megpucolom, majd mindkettőt legyalulom vékony szeletekre. Én a nagy befőzős fazekamba pakoltam az egészet (de lehet akár egy nagyobb lavórba is rakni) és a többi hozzávalóval jól összeforgatom. Lefedve berakom a spájzba (az a lényeg, hogy hűvös helyen legyen) 1 napra. Mikor éppen eszembe jut akkor kavarok rajta egyet. Másnap jól kimosott üvegekbe szép lazán belepakolom a csalamádét és felöntöm a saját levével (nekem még szokott is kimaradni). Mielőtt lezárom az üveget teszek rá egy celofántot is, majd bepakolom a spájz polcára. Ebből az adagból két nagy üveggel és azoktól eggyel kisebbel lett.



2013. július 24., szerda

Új jövevények a portánkon


Igaz még egy kicsit szégyenlősek és félnek, de remélem hamar megbarátkoznak az új hellyel. Már nevet is adtam a két kis vietnámi malaclánykának, Margaréta és Pipacs. A kecskék mellé raktuk be őket, rögtön be is bújtak az etető alá. Majdnem három hónaposak, süldőnek számítanak már. Este összebújva aludtak a szalmában, reggel már hallottam, hogy röfögnek. Adtam nekik este összevágott cukkinit, de szerintem abból csak a kecskék ettek, illetve reggel kaptak egy kisadag bekavart moslékot (remélem azt nem eszik meg a kecskék).


2013. július 19., péntek

Kert és jószághelyzet július közepén

Az állatállományban elég sok változás történt. Lett két nyuszink, elvileg mindkettő vemhes, remélhetőleg sok kis nyuszival gyarapodunk. Az egyik tyúkom elült, gyorsan alápakoltunk vagy 15 db tojást, hátha mindet kikölti (elég friss tojások voltak, az aznapi és az előző napi). Folyamatosan kelnek ki a kisjapik a tojásokból. Nekik lett készítve egy emeletes szálló, hogy míg növekszenek legyen hova rakni őket. A tojáskeltető is csak előkerült. Kaptunk 46 db gyöngytyúk tojást, nem akartuk elpocsékolni, inkább megpróbáljuk kikeltetni őket.





A két kecske egyre pofátlanabb, szerintem sikerült totál elkényeztetnem őket. Erről jut eszembe hétvégén óriási dolog történt (nekem tényleg nagy dolog), végre sikerült fejnem. Azóta az esti fejések az én feladatom (már ha nem kell éppen főzni, mert akkor inkább Zoli megcsinálja csak a kaja készüljön el :) Emiatt teljesen büszke lettem magamra, hogy betondzsungeles leányzóként is sikerült ezt megtanulnom.


A kertben újabb csalódás ért minket. míg tavaly négy nagy láda hagymát tudtunk betakarítani, addig az idén szerintem egy féllel sem lett. Egyenlőre a fóliában van szétterítve száradni.


Az uborka eddig elég jól termett. Elég sokat beledobáltam már a dobálós savanyúság hordóba. Illetve készítettem kovászos uborkát enni, spájzba elrakva, svéd uborka salátát és csemege uborkát is. Ja a kecskék is nagyon imádják az uborkát majszolni, a tyúkokról meg ne is beszéljünk.




A kertbe nőttek égig érő napraforgók. Télen etettük a cinegéket naprával amit mindenhol elhullajtottak. Ebből elég sok kinőtt, a nagyobb része ki lett kapálva, de egy-kettő csak megbújt így most itt-ott  szép nagyra nőtt forgóink vannak.


A kertben szép zöld minden. Locsolgatjuk őket, ápolgatjuk és talán megjutalmaznak minket egy-két terméssel. A paradicsom már kezd pirosodni. Egyre több paprikát és padlizsánt fedezek fel. A tökök meg egyre csak ontják a terméseket (a baromfik és a kecskék nagy örömére is). Lesz egy kis szőlőnk is majd csemegézni.